Hlavní stránka
Po osmihodinové zastávce na nádraží v Hoyersverdě vyjíždíme do nového, pro nás neznámého prostředí. Vlak vyráží ve 12 hodin a v pět odpoledne vystupujeme ve městě Brüx. Je 22. září 1940. To jen nepatrná pasáž z deníku Augustina Creysselse, který byl na Mostecku v období II. světové války francouzským válečným zajatcem. Jeho syn André Creyssels se s manželkou a příbuznými vydal po stopách anabáze svého otce.
André s rodinou dorazil do Mostu v sobotu 14. dubna. Společně se členy Severočeského leteckého archivu Edvardem D. Benešem a Karlem Otto Novákem strávili všichni francouzští hosté několik hodin. Podívali se na místa, která Andrého otec zmínil ve svém deníku. Byli v dnes již neexistujícíchTřebušicích (za války Triebschitz), v Horním Jiřetíně (Obergeorgenthal), podívali se k zámku Jezeří (schloss Eisenberg), ale také na nádraží v Obrnicích (Obernitz). Poslední zastávkou pak byla expozice v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě v budově bývalého městského krematoria.
Před památníkem s E. D. Benešem a K. O. Novákem
André se švagrem právě zapisují svou přítomnost v expozici do návštěvní knihy
Po obědě v restauraci hradu Hněvín pak francouzská výprava pokračovala dále, po trase, kterou Andrého otec absolvoval po osvobození 8. května 1945. Tedy do Chomutova, Karlových Varů a Chebu. Poté se vydala domů.
Augustin Creyssels (1918 - 2003) pobýval na Mostecku jako francouzský válečný zajatec v letech 1940 - 45.
Před památníkem s Edvardem D. Benešem
„Rád bych využil této příležitosti a poděkoval Edvard Bennes a jeho kolegovi Karel Novak, kteří nám ukázali všechna místa, která citoval můj otec v jeho deníku. Kromě toho nám umožnili navštívit muzeum, které k tomuto období vytvořili,“ napsal André na facebookovou stránku STALAG IVC, kterou založil a spravuje Loic Pincon – Desaize ze Saint-Brieu v Bretani.
André s rodinou před budovou Mezinárodního památníku obětem II. světové války v Mostě