Bookmaker Mostbet se sídlem v České republice je unikátní herní zážitek s vysokou šancí na výhru, ať už se jedná o sportovní sázení nebo online kasina. Nejvýhodnější kurzy, obrovský výběr sportovních událostí a her, různé bonusy a akce, sázky zdarma, roztočení zdarma a rychlé výběry jsou jen některé z našich výhod. Sázky na vaše oblíbené týmy a sportovce, stejně jako kasino Mostbet, jsou nyní dostupné na vašem smartphonu díky mobilní aplikaci!
  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

Mezinárodní památník obětem II světové války udělal definitivní tečku za svou čtvrtou sezonou. Stalo se tak v sobotu 11. listopadu, kde si čtyři desítky návštěvníků expozice připomenuli Mezinárodní den válečných veteránů.  

Byla to pěkná podívaná, protože přijela zajímavá dobová technika, představeny byly uniformy, zbraně a vojenská výstroj.  „Je to vlastně návrat k tradici,“ řekl Karel Otto Novák, předseda spolku Severočeský letecký archiv Most  s tím, že už v minulosti se právě v budově současného památníku setkání u příležitosti Dne válečných veteránů konala. „Chceme na ni navázat a každoročně Den válečných veteránů připomínat,“ dodal.


Den válečných veteránů, který připadá na 11. listopad, je den věnovaný památce účastníků válečných konfliktů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.

Datum 11. listopadu bylo vybráno symbolicky, protože toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiegne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje I. světové války. Den veteránů je spíše americký termín, ve Spojeném království Velké Británie je tento den připomínán jako Den příměří. Tradice oslav konce I. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy si tento den připoměli v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Americký prezident Woodrow Wilson téhož roku oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří. Oficiálním svátkem se stal až v roce 1926. Roku 1954 přejmenoval Kongers Den příměří na Den veteránů.

Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John McCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

 

 

 

f