• Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

Mladík z Mostu zahynul 26. 12. 1943, ve věku 18 let, jako námořník Kriesgmarine při potopení křižníku Scharnhorst . Stalo se tak v bitvě u Severního mysu.

 

 

Edi Trieb se narodil 3. dubna 1925 v Mostě. Jeho otec Eduard Trieb pocházel z Velemína na Litoměřicku a byl povoláním cukrář. S Ediho matkou Josefinou, rozenou Kammel, která pocházela z Mostu, uzavřel sňatek 11. 1. 1925. Bydleli v Mostě. Manželství však bylo v roce 1932 rozvedeno. Později se Ediho matka znovu provdala, a to za mosteckého rodáka Ernsta Tuwitzku.

 

Oznámení v novinách Brüxer Zeitung

SCHARNHORST
Byl bitevní křižník. Pojmenován byl podle pruského generála Gerharda von Scharnhorst. Sesterskou lodí byla Gneisenau. V polovině roku 1939 byl přestavěn. Hlavní stěžeň byl posunut více dozadu a příď byla prodloužena. Od 22. ledna do 22. března 1941 Scharnhorst a Gneisenau operovaly v Atlantiku a potopily několik lodí a dále ohrožovaly britské konvoje. Poté byly zakotveny v Brestu ve Francii, kde se staly terčem opakovaných leteckých útoků. Kvůli škodám byly mimo službu až do konce roku 1941. V dubnu 1943 se Scharnhorst vydal na sever, kde se k němu připojil Tirpitz, měly za úkol útočit na konvoje mířící do SSSR.

Dne 8. září 1943 provedly útok na spojeneckou základnu na Špicberkách. Poté byl Scharnhorst zakotven v norských fjordech. Dne 25. prosince byla loď vyslána proti spojeneckému konvoji, byla však dekódována a Britové proti ní poslali silnou skupinu válečných lodí. Lodě Belfast, Norfolk a Sheffield dorazily před hlavními silami a držely Scharnhorst od konvoje. Poté se Scharnhorst vydal zpět na základnu, byl však odříznut bitevní lodí Duke of York s jejími torpédoborci a křižníky. Po třech hodinách byl Scharnhorst 26. prosince 1943 v bitvě u Severního mysu potopen. Z osádky 1 968 mužů, přežilo jen 36 námořníků.

 Scharnhorst

f