• Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

Příslušník německé Kriegsmarine, rodák z Horního Litvínova Karl Himmer, zahynul 27. 5. 1941 ve věku 20 let, jako námořník sloužící na bitevní lodi Bismarck. Jistě není bez zajímavosti skutečnost, že z Mostu a Horního Litvínova pocházelo množství mužů sloužících u německého válečného námořnictva.

 

 

 

Karl Himmer se narodil se 8. prosince 1920 v Horním Litvínově. Vychodil pět tříd obecné školy a tři roky měšťanské. Poté šel do učení na klempíře. Později pracoval jako instalatér. Dne 12. dubna 1939 jej odeslal Arbeitdienst do Mariánských Lázní. Dne 1. listopadu 1939 se hlásí do Kriegsmarine a odjíždí do Kielu. Následně je odeslán do Hamburku, kde se jako Maschinen Gefreiter stal členem osádky na bitevní lodi Bismarck, Feld Post M 168287, 10. Division, na jejíž palubě 27. května 1941 zahynul. Za mrtvého byl prohlášen 4. července 1941. Otec Karl Himmer, matka Josefine.  Sestra Wally, provdaná Hengst.

 Životopis Karla Himmera, který pro litvínovského kronikáře sepsal jeho otec

 Oznámení zveřejněné v novinách Brüxer Zeitung dne 26. 7. 1941

Bismarck byla německá bitevní loď, pojmenovaná po říšském kancléři Otto von Bismarckovi. Svého času byla jednou z největších a nejmocnějších bitevních lodí světa. Jejím kapitánem byl Kapitän zur See (námořní kapitán) Ernst Lindemann a role kmotry se ujala Bismarckova vnučka Dorothea Löwenfeld. V květnu 1941 se vydal na svoji první a poslední plavbu do Atlantiku, během níž 24. května potopil britský bitevní křižník HMS Hood. Po několikadenním pronásledování byl vážně poškozen torpédovými bombardéry Swordfish z letadlové lodě HMS Ark Royal a posléze potopen 27. května po nerovném souboji s bitevními loděmi HMS Rodney , HMS King George V a dalšími menšími plavidly. Z osádky 2 092 mužů se podařilo zachránit pouze 115 námořníků.

f