Bookmaker Mostbet se sídlem v České republice je unikátní herní zážitek s vysokou šancí na výhru, ať už se jedná o sportovní sázení nebo online kasina. Nejvýhodnější kurzy, obrovský výběr sportovních událostí a her, různé bonusy a akce, sázky zdarma, roztočení zdarma a rychlé výběry jsou jen některé z našich výhod. Sázky na vaše oblíbené týmy a sportovce, stejně jako kasino Mostbet, jsou nyní dostupné na vašem smartphonu díky mobilní aplikaci!
  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

V minulém týdnu jsme vystavili nový exponát. Je jím německý zaměřovač z houfnice Rundblickfernrohr 32, zkráceně Rbl. F. 32. Ten se nám podařilo získat do expozice v loňském roce.  

 

 

Zaměřovač, který vyráběla firma Hensoldt z Wetzlaru, měl široké využití. Používal se nejen do houfnic, ale například i u protiletadlových kanónů, známém flaku 88. V památníku je umístěn pod velkou fotkou litvínovského rodáka Václava Raise, který je právě u něj v uniformě Wehrmachtu vyfotografován.

 

 Německý zaměřovač Rbl.F. 32 vystavený v expozici

 Obrázek z katalogu firmy Hensoldt Wetzlar

 Takhle je zaměřovač umístěn v expozici

Václav Rais na fotografii se zaměřovačem Rbl.F.32

Muž na fotografii, Václav Rais, se narodil 20. 4. 1910. Byl to někdejší sportovní šermíř Fechten klubu Oberleutensdorf. Bývalý reprezentant Československa na olympiádě v Berlíně v roce 1936, kde startoval společně se synem litvínovského starosty Alfredem Klausnitzerem a svou sestrou Carmen Raisovou. Sloužil v československé armádě. Ale protože jeho otec měl v Litvínově koňské řeznictví a při záboru pohraničí nechtěl o živnost přijít, navíc rodina se dobře znala s německým starostou, zůstal zde i po příchodu Němců. Později však Václav musel narukovat do Wehrmachtu. Po válce rodina o vše přišla. Firmu převzal národní správce. Václav Rais pak prožil trpký zbytek života, kdy propadl démonu alkoholu a kdysi velice známý sportovec tak upadl v zapomnění. Zemřel v podstatě jako bezdomovec 20. 8. 1985.      

f