• Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

Hajný na Jezeří . Jedním z příslušníků čs. zahraniční armády v SSSR byl také Demeter Burak. Poté, co se s čs. armádním sborem vrátil do Československa, zůstal zde natrvalo. Na Mostecku působil v Jezeří, kde byl hajným. Pracoval také na šachtě.

 

 

Demeter Burak (18 515) se narodil 1. 11. 1914 v obci Strabičovo, okr. Mukačevo. Už před válkou pobýval v Československu, kde pracoval. V roce 1936 nastoupil vojenskou službu v Prešově. V roce 1938 měl ukončit vojenskou prezenční službu, avšak z důvodu mobilizace byl v ní ponechán a povolán s jednotkou do Liberce. K 30. 3. 1939 byl z armády propuštěn.

Pracoval v Maďarsku jako lesní dělník. Poté byl v roce 1943 povolán do maďarské armády, se kterou se dostal na frontu do SSSR. Dne 18. 7. 1944 přešel k Rudé armádě. Do čs. zahraniční armády v SSSR se přihlásil 18. 9. 1944 v Krosně.

Po válce zůstal v Československu, vystudoval střední lesnickou školu a stal se hajným v Pelhřimově. Pak odešel do pohraničí. Krátce pracoval jako průvodčí ČSD v Chomutově. Poté se vrátil k profesi hajného. Sloužil v Železné Rudě a v Merklíně. Od roku 1951 byl hajným v Jezeří, v úseku Lniště u Nové Vsi v Horách. Žil s rodinou v Černicích. Později pracoval na dole Čs. armády a na dole Obránců míru. Od roku 1959 opět pracoval v lesnictví. Později se přestěhoval do Kladna. Zemřel 11. 11. 1987.

 

 Demeter Burak na předválečné fotografiii

 Na poválečné fotografii

f