• Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

Expozice v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě vstoupila do své čtvrté sezony. Přichystáno je několik novinek.

„V průběhu uplynulé sezony se nám podařilo sehnat několik nových exponátů, které jsou už dnes k vidění,“ prozradil Karel Otto Novák, předseda spolku Severočeský letecký archiv Most s tím, žeuž  je například v expozici umístěna nejen klasická tankistická kukla východní armády, ale i provizorní, které se vyráběly z ukořistěných německých leteckých kukel, na které byly našity vycpávky, tolik potřebné pro osádky tanků.

Dalším novým exponátem je vrtulový list z německého letounu Junkers, nejspíše typu Ju 88. Ten do expozice věnoval dnes již bývalý ředitel Okresního archivu v Mostě Ivan Víšek. Jednou z důležitých novinek v mosteckém památníku je také skutečnost, že došlo k úpravě otevírací doby.

„V podstatě je letos už možné navštívit expozici od pondělí až do pátku a samozřejmě také v neděli. V pondělí, ve středu a v pátek mohou návštěvníci do muzea přes krámek s hřbitovními doplňky a svíčkami. Ovšem prohlídku budou mít bez výkladu průvodce. Ve standardní dny, kterými jsou úterý, čtvrtek a neděle je s expozicí seznámí průvodce,“ říká dále Novák.
V nové sezoně pak jsou k dispozici také unikátními seznamy čs. zahraničních vojáků v západní i východní armádě, pocházejících z Mostecka, nebo seznamy válečných zajatců zahynulých na Mostecku.
„Přichystali jsme se na novou muzejní sezonu, jak nejlépe jsme uměli a doufáme, že každý zájemce o válečnou historii si u nás najde to, na co se přišel podívat," doplňuje Edvard D. Beneš, místopředseda a sekretář spolku, který se stará o provoz expozice.

Památník má také díky výborné spolupráci s majitelem objektu, kterým je statutární město Most a také díky výborné spolupráci s Technickými službami města Mostu do nové sezony nový kabát.
Na budově je umístěný nový poutač s motivem bombardéru B – 17 Flying Fortress a před budovou a u vstupní brány hřbitova dvě nové poutací cedule.

Otevírací doba:

Pondělí, středa, pátek: 10 –  15 hodin

(bez výkladu)


Úterý, čtvrtek: 10 – 12 a 13 – 16 hodin

Neděle: 13 – 16 hodin

(s výkladem průvodce)

 

 

f