• Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

Takřka deset let vlastnil Karel Novák kolorovaný obrázek francouzského válečního zajatce, aniž by věděl, kdo je na portrétu zobrazen. Díky spolupráci s francouzským badatelem Loicem Pinconem - Desiaze jsme se to letos v červnu dozvěděli a začátkem srpna mohl obrázek putovat domů k rodině, tedy do Francie. 

Díky zveřejnění na facebookové stránce Stalag IV, kterou právě Loic Pincon - Desaize provozuje, se ozvala dcera muže z obrázku, Anne Bonis, a naspala, že to je její otec Auguste Bonis, francouzský válečný zajatec (kgf. n. 402). V úterý 2. srpna Anne s dcerou Coline a její kamarádkou Alexandrou přicestovaly do Mostu, kde jim členové Severočeského leteckého archivu Most, který je provozovatelem Expozice II. světová válka na Mostecku v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě, originál obrázku předali. Obrázek se tak vrátil domů.

Ještě předtím všechny tři ženy převzaly na uvítanou kytice od Karla Mutínského, ředitele Technických služeb Most, které spravují budovu památníku.

Muž z obrázku, Auguste Bonis, byl francouzským válečným zajatcem ve Stalag IV C v Bystřici u Teplic. Zde pracoval v tiskárně, protože byl původním povoláním tiskařský sazeč v podniku svého otce v městečku Aurillac, kde se 14. 3. 1914 narodil. Do zajetí padl v červnu roku 1940 a byl v něm až do konce války. Poté se vrátil domů a rolex replica horloges s manželkou Francine vychovali pět dcer - Chantal, Claudine, Marie - José, Anne a Christine. Později Auguste po otci převzal tiskárnu, kterou vedl až do svého odchodu do důchodu. Auguste Bonis zemřel 8. listopadu 1997. 

 Ředitel Technických služeb Most Karel Mutínský předává Anne Bonis kytici na uvítanou v Mostě.

 Coline a Anne právě převzaly obrázek Auguste Bonise.

 Anne v památníku vypráví o svém otci.

 Auguste Bonis (vlevo nahoře v košili) v Stalag IV C v Bystřici u Teplic.

 Auguste Bonis někdy v šedesátých letech minulého století v rodném městečku Aurillac.

f