• Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

Hned dvě zahraniční návštěvy v průběhu dvou dní zažila expozice II. světová válka na Mostecku.

 

Nejdříve přišla dvojice Angličanů Darren Oswen a John Lane. Oba byli z toho, co je v expozici z historie Mostecka o období let 1938 – 1945 prezentováno nadšeni.
„Brilantní,“ zhodnotil stručně Oswen, pocházející z Conventry, města, jehož obyvatelé zažili válečné útrapy v podobě těžkých náletů německé Luftwaffe n vlastní kůži.
„Je to velký kus historie, Fakt, to, co jste zde vytvořili, je nádhera,“ doplnil Lane, který je z Bedworthu ležícího nedaleko od Coventry.   

Den nato přijeli do expozice dva z aktérů Nejdelší stopované světa, což je jakási naučná stezka vedoucí z francouzského městečka Limerzel až do Mostu, francouzský spisovatel literatury faktu Laurent Guillet a německý zájemce o historii druhé světové války Gundram Lenk, jinak podnikající zemědělec ze saského Lengenfeldu.

Lenk poté, co si prošel expozici konstatoval, že řada informací, které se zde dozvěděl pro něj byla zcela nová. „Například jsem nevěděl, že Mostečané byli také příslušníky pozemních zahraničních armád. O tom, že sloužili v letectvu RAF, to je známý fakt, ale že byli u pozemního vojska v Anglii, to jsem opravdu nevěděl. Velkou neznámou pak pro mě byl fakt, že byli také v armádě na východě. Jsem rád, že jsem mohl mosteckou expozici navštívit. Opravdu  je skvělá,“ řekl návštěvník ze Saska.

Francouzský spisovatel Guillet se přidal. „ Jsem zde poněkolikáté a vždycky objevím něco nového, zajímavého,“ svěřil se. Letos šestačtyřicetiletý Francouz se pochlubil, že trasu Nejdelší stopované světa, kterou vymyslel, bude zase absolvovat. Ne však jako cestující se skupinou zájemců o historii, ale pěšky!   

„Vyrazím 25. července od nás z Limerzelu a do Mostu bych měl dorazit 14. října,“ řekl Guillet s tím, že na něj čeká vzdálenost 2 tisíc kilometrů.  Své putování chce natáčet kamerou, formou cestovního deníku.

 

 

f