• Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

  • Mezinárodní památník obětem II. světové války Most

Otevření expozice

Videa

Druhou sezonu má za sebou expozice v Mezinárodním památníku obětem II. světové války v Mostě. Stejně, jako v dalších muzeích, sezona zde probíhala od května do konce října. „Letos jsme v podstatě začínali v dubnu, kdy byl poslední víkend tohoto měsíce ve znamení dní otevřených dveří a podobně zahájíme i sezonu příští,“ řekl Karel Novák, předseda Severočeského leteckého archivu Most (SLA Most), který expozici v památníku provozuje.


Expozici si uplynulé sezoně prohlédlo 387 návštěvníků, což je  o 161 více, než tomu bylo v přecházejícím ročníku, kdy byl památník po dlouholeté pauze opět zprovozněn.
„Jsme rádi, že se zájem o expozici zvýšil,“ říká místopředseda SLA Most Edvard D. Beneš, který dodává, že mezi návštěvníky byla stejně, jako v předchozím roce, řada cizinců.
Prohlédnout si válečnou historii přijeli například turisté v Německa, Dánska, z Francie nebo z Holandska. 
Holanďané dokonce u nich v zemi udělali mezi pozůstalými po válečných zajatcích sbírku a po manželském páru do Mostu poslali několik zajímavých artefaktů, například stříbrný prsten a kachličku z chemičky v Záluží s obrazem komínů a nápisem Brüx.
„Jsme hlavně rádi, že si cestu k nám do muzea, které představuje jednu z historických etap Mostecka, našly i školy,“ doplňuje Novák.
V květnu totiž památník udělal letákovou kampaň mezi mosteckými školami a zájem o shlédnutí expozice byl. „Na začátku příští sezony chceme kampaň zopakovat,“ říká Beneš s tím, že památník navštěvují lidé i mimo sezonu.
„Když zavolají alespoň den předem, nemáme problém otevřít,“ dodává místopředseda spolku historiků. Začátkem června se v památníku uskutečnil závěrečný ceremoniál krajského kola Svojsíkova závodu skautů.
„Jsme také rádi, že město expozici podporuje, protože také díky jí se zvyšuje zájem turistů o samotný Most. Historikové již teď přemýšlí o sezoně nadcházející.
„Určitě připravujeme několik úprav v expozici a chystáme pár novinek. Bude k vidění například jedinečné album s osmdesáti pohlednicemi města Mostu z roku 1939, několik modelů letadel a dokumenty, fotografie nebo vyznamenání z pozůstalosti po čs. zahraničních vojácích z Mostecka,“ uzavírá předseda SLA Most Karel Novák.

f